15 червня 2021 року Всеукраїнська асоціація громад (ВАГ) за підтримки Програми USAID АГРО провела другу онлайн-конференцію у форматі круглого столу в рамках реалізації програми підтримки реформи Держгеокадастру сільськими громадами.

Круглий стіл відбувся для учасників із Одеської області. Серед ключових питань, що піднімалися учасниками:

  • Роз’яснення щодо норм закону 2194, зокрема виконання п.3 та п. 5 ст. 22 ЗК, порядок погодження землевпорядної документації.

  • Нове в погодженні проектів землеустрою, внесення попередніх даних про земельну ділянку в кадастр.

  • Порядок відображення на картографічній основі Державного земельного кадастру. Орієнтовне місце розташування земельної ділянки при наданні дозволу на її відведення.

  • Оплата послуг при формуванні Лоту для продажу на земельних торгах.

  • Порядок проведення електронних аукціонів.

  • Перелік документів для прийняття рішення при оформленні земельної ділянки для ведення садівництва, громадянином України, який є членом садового товариства. Якщо є право власності на садовий будинок і якщо немає.

  • Передача земельної ділянки ФГ.

  • Роз’яснення щодо змін у земельному законодавстві. Ст. 55 ЗУ Про землеустрій та ЗКУ.

  • Коли вступає в силу перехід до комунальної власності на державні землі промисловості (вільні) та водні об’єкти за межами населених пунктів згідно ЗУ 1423.

  • Яким чином власники квартир в багатоквартирному будинку можуть оформити земельну ділянку під будинком і взяти її у користування чи у власність?

У заході наживо взяли участь 53 представники об’єднаних територіальних громад Одеської області.

На питання учасників відповідали:

Надія Стеценко, перший заступник начальника ГУ Держгеокадастру в Одеській області, Роман Лещенко, Міністр аграрної політики і продовольства України, Сергій Завадський, в. о. Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Сергій Кубах – керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО, Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад, Резникова Катерина, експерт Всеукраїнської асоціації громад, Андрій Мартин, старший проєктний менеджер Офісу реформ КМУ (Кабінету Міністрів України), Ксенія Бережна, головний спеціаліст Департаменту контролю за використанням та охороною земель Держгеокадастру, Данило Кінь, представник Науково-дослідного інституту геодезії і картографії.

Роман Лещенко зокрема зазначив: «Для швидкої адаптації громад до нових реалій ми пропонуємо 7 простих кроків для того, щоб громади були максимально прозорими і ефективно використовували потенціали, які є у прийнятих законах. Ми радимо громадам провести інвентаризацію земель, зробити комплексний план просторового розвитку територій, зустрітись із потенційними інвесторами, регулярно проводити нормативно-грошову оцінку земель, оприлюднити всю землевпорядну та містобудівну документацію на публічних ресурсах місцевих громад, виставити земельні ділянки на аукціони, знайти справжніх фахових землевпорядників та сформувати відповідні департаменти».

«До набуття чинності Закону №1423 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» Головним управлінням було здійснено багато повноважень, один із напрямків – формування земельних ділянок з метою продажу права оренди на них на земельних торгах, аукціонах для поповнення земельних бюджетів. Також протягом 2020-2021 рр. було сформовано багато земельних ділянок, які планували продати. Але – так як з 21 травня повноваження перейшли до органів місцевого самоврядування, головним управлінням було укладено додаткові угоди з територіальними громадами щодо змін організатора торгів. Було продано 23 земельних ділянки, які оголошувались, як землі державної власності, а продані були, як землі комунальної власності», – повідомила Надія Стеценко.

Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад,  підсумував: «Органи місцевого самоврядування отримали безпрецедентні можливості у розпорядженні та управлінні своїми ресурсами, що дає змогу наповнення місцевих бюджетів та економічного розвитку території, покращення якості життя сільського аграрного виробника та всіх мешканців громад. Але нові повноваження несуть за собою велику відповідальність, тому важливо виважено ставитись до прийняття рішень щодо розпорядження земельними ресурсами, компетентності та професійних навичок співробітників виконавчих органів місцевих рад, виключати можливість корупційних складових».

 Програма USAID АГРО підготувала оновлений Практичний Інструментарій із управління земельними ресурсами. Він допоможе органам місцевого самоврядування ефективно організувати свою роботу в галузі управління земельними ресурсами. Завантажити Інструментарій можна за посиланням.

Запис круглого столу в Одеській області є у доступі до перегляду за посиланням.