За результатами опитування НАЗК про досвід декларантів під час роботи з Реєстром декларацій з’ясувалося, що їм найскладніше заповнювати такі розділи:
- банківські рахунки — 41,4 % опитаних
- об’єкти нерухомості та незавершеного будівництва — 12,8 %
- доходи — 10 %
- суб’єкт декларування та члени сім’ї — 8 %
Але є і гарна новина: 39,9 % опитаних заповнили декларацію без проблем. Отож, для того, щоби полегшити для вас процес декларування, ми вирішили підготувати коротку довідку про розділи, з якими виникають складнощі.
Банківські рахунки База знань: http://bit.ly/3ms7Hn3. Відео-інструкція: https://youtu.be/zbZHLLZq_h8 Поширена помилка в цьому розділі — декларанти забувають вказати ВСІ свої банківські рахунки або рахунки членів сім’ї. Особливо, коли не користуються тим чи іншим рахунком, але не закривали його
Об’єкти нерухомості та незавершеного будівництва База знань: http://bit.ly/3GHZaDg, http://bit.ly/3KJAziO. Відео-інструкція: https://fb.watch/j-u6eiu7uZ/, https://fb.watch/j-u9rGjZjf/ Найчастіше декларанти забувають про земельні ділянки під приватними будинками, не вказують орендоване житло, а також автомобілі, які були передані іншим особам на підставі довіреності.
Доходи База знань: http://bit.ly/415cxWc. Відео-інструкція: https://youtu.be/aBcy0b5CcLo Найпоширеніша помилка при декларуванні доходів — це зазначення фактично отриманого доходу замість нарахованого. Крім того, люди часто забувають вказати в доходах вартість об’єктів рухомого/нерухомого майна, отриманого у подарунок.
Суб’єкт декларування та члени сім’ї База знань: https://bit.ly/33rcoDW, http://bit.ly/3GHvaHA. Відео-інструкція: https://fb.watch/j-ueVzZitY/, https://fb.watch/j-ugSPnXFk/ Найчастіше декларанти помиляються з власною посадою та не вказують ту, у зв’язку із якою і виник обов’язок подати декларацію. Це помилка місцевих депутатів, які вказують фактичну посаду та місце роботи. Наприклад, замість «депутат Тернопільської обласної ради», зазначають основну посаду: «директор ТОВ», «водій, «пенсіонер», «безробітний» тощо. Серед членів сім’ї чиновники часто забувають вказати дані про неповнолітніх дітей, які проживають від них окремо. З роз’ясненнями про те, як правильно заповнювати декларацію, можна ознайомитися у Базі знань НАЗК. Багато матеріалів про декларування можна знайти за хештегом #декларуйся. Нагадаємо, через війну подання декларацій за 2021 та 2022 роки поки що добровільне. Але відновлення обов’язкового декларування та повноважень НАЗК з перевірки декларацій є однією з умов МВФ надання фінансування Україні. Оскільки публічна частина Реєстру декларацій наразі закрита та для того, щоб всі охочі могли бачити динаміку декларування, НАЗК запустило лічильник подання декларацій за 2021 рік.