Дуже часто трапляються випадки, коли людина отримає у спадок земельну ділянку, право власності на яку посвідчено державним актом на право приватної власності на землю старого зразка, без кадастрового номеру. У спадкоємців виникає питання, що необхідно робити в даному випадку?
По-перше, не панікувати. Адже, відповідно до пункту 10 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Державний земельний кадастр» документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.
По-друге, пам’ятати, що сьогодні укладання будь-яких угод про перехід права власності із земельними ділянками, в тому числі і успадкування, не може відбуватися без наявності кадастрового номера (стаття 132 Земельного кодексу України). Кадастрові номери необхідні при оформленні переходу прав від одного власника до іншого.
Як присвоїти кадастровий номер земельній ділянці, право власності (користування) на яку виникло до 2004 року?
Відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», у разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або їхніх спадкоємців.
Для виготовлення вказаної технічної документації та внесення відомостей про земельну ділянку до автоматизованої системи Державного земельного кадастру спадкоємцям необхідно:
1) Звернутись до нотаріуса за місцем відкриття спадщини для отримання довідки про коло спадкоємців.
2) Замовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється відповідно до статей 26, 27, 55 Закону України «Про землеустрій» на платній основі на умовах та в строк, що визначені договором з розробником такої документації із землеустрою.
Розробниками документації із землеустрою є:
– юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою;
– фізичні особи – підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
З переліком суб’єктів господарювання в сфері землеустрою, які зареєстровані на території Одеської області, можна ознайомитись на офіційному веб-сайті Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (https://odeska.land.gov.ua/) в розділі «Напрями діяльності», підрозділ «Експертиза».
3) На підставі розробленої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) земельна ділянка буде зареєстрована в Державному земельному кадастрі та їй присвоєно кадастровий номер.
4) На підтвердження проведення державної реєстрації земельної ділянки спадкоємцю буде надано Витяг з Державного земельного кадастру, який необхідно надати нотаріусу для подальшої оформлення спадщини.