Згідно із статтею 1 Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність» геодезичний пункт – пристрій і (або) споруда для позначення на місцевості точок земної поверхні з відомими координатами і висотами.
Державна геодезична мережа – мережа геодезичних пунктів, що забезпечує поширення координат на територію держави і є вихідною для створення інших геодезичних мереж.
Питання охорони геодезичних пунктів на даний час дуже актуальне, так як існування геодезичного пункту на земельній ділянці для власника або користувача в деяких випадках буває повною несподіванкою. Про існування геодезичних пунктів, про їх класи та розряди знають спеціалісти, які мають відповідну освіту – інженери-геодезисти та інженери-землевпорядники.
Проте власник або користувач земельної ділянки також повинен бути обізнаним стосовно наявності геодезичних пунктів на його земельній ділянці і яку саме вони несуть функцію. Чинним законодавством зазначене питання врегульоване.
Якщо на земельній ділянці знаходиться пункт, то землевласник чи користувач повинен дотримуватись норм, що визначають умови, особливості та правила використання таких земельних ділянок.
Земельні ділянки, на яких розташовані геодезичні пункти, зі смугою землі завширшки один метр уздовж меж геодезичних пунктів є охоронними зонами цих пунктів (стаття 22 Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність»).В охоронних зонах забороняється: – виконувати різні господарські роботи (складувати матеріали, утримувати худобу, розводити багаття та інше) і завдавати будь-якої шкоди геодезичним пунктам;- виконувати роботи, що можуть негативно вплинути на стан геодезичних пунктів.
Геодезичні пункти Державної геодезичної мережі України є державною власністю. Облік геодезичних пунктів здійснює Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі – Держгеокадастр) та її територіальні органи відповідно до їх компетенції.
Закріплення геодезичних пунктів на місцевості здійснюється спеціальними інженерними пристроями і спорудами. Знесення або перезакладка геодезичних пунктів здійснюється лише за погодженням із Держгеокадастром та його територіальними органами відповідно до їх компетенції.
За нормою статті 26 Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність» порушення законодавства про топографо-геодезичну і картографічну діяльність тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову і кримінальну відповідальність згідно з законом.
Відповідальність за правопорушення в сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності несуть особи, винні, у тому числі: у порушенні вимог щодо охорони геодезичних пунктів.
Звертаємо увагу власників і користувачів земельних ділянок, на яких знаходиться геодезичний пункт, на обов’язковість виконання вимог чинного законодавства при здійсненні господарської діяльності.