Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ст. 3 Земельного кодексу України).
Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного кодексу України, а також інших законів, що видаються відповідно до них (ст. 78 Земельного кодексу України).
За нормою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом України або за результатами аукціону.
Повноваження органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначенні статтею 122 Земельного кодексу України.
Частиною першою статті 121 Земельного кодексу України визначено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянами України. Так, за нормою частини 1 «в» статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 га.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами України визначений статтею 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до вимог частини 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадянин, зацікавлений в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України. У клопотанні зазначається цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
В разі, якщо Ви бажаєте отримати земельну ділянку із земель сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) Вам необхідно звернутися з відповідним клопотанням до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області – органу виконавчої влади, до повноважень якого відповідно до статті 122 Земельного кодексу України віднесено вирішення питань щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності. До клопотання додати документи, перелік яких зазначений в частині 6 статті 118 Земельного кодексу України.
Із зразками заяв щодо реалізації повноважень з передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області разом з відповідними роз’ясненнями Ви можете ознайомитись на офіційному веб-сайті Головного управління https://odeska.land.gov.ua в розділі «Корисна інформація».
Відповідно до статей 151, 122 Земельного кодексу України, Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затверджене наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 № 308, враховуючи лист Держгеокадастру від 20.06.2017 № 22-28-0.13-9525/2-17, наказом Головного управління від 20.03.2018 № 75 затверджено перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у IІ кварталі 2018 року на території Одеської області.
Ознайомитись із вказаним наказом та переліком земельних ділянок Ви можете на офіційному веб-сайті Головного управління в розділі «Перелік земельних ділянок для передачі у власність».
Прийом документів здійснюється в порядку черговості у приміщені Головного управління за адресою: м. Одеса, вул. Канатна, 83, поверх 13, кабінет 1306.