- Процес подачі документів
- Процедура публікації оголошень про проведення земельних торгів та їх результатів
5 липня 2012 року Верховною Радою України прийнято Законом України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо порядку проведення земельних торгів», яким внесено зміни до статей 135-139 Земельного кодексу України та законодавчо врегульовано Порядок проведення земельних торгів. Зазначений Закон України набрав чинності з 18 серпня 2012 року.
Зазначений Порядок дозволяє на законних підставах оформити право власності або користування (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на вільні від забудови земельні ділянки, в тому числі право на оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які дотепер використовувались без правовстановлюючих документів на підставі тимчасових угод.
Порядок визначив форму та суб’єктів земельних торгів, їх повноваження та обов’язки в процесі проведення земельних торгів, вимоги щодо вибору виконавців, встановлення розмірів внесків, стартових цін, винагород та термінів проведення земельних торгів.
Єдиною формою проведення земельних торгів визначено аукціони. Це означає, що переможцем земельного аукціону являється особа, яка запропонувала найвищу ціну за земельну ділянку. На земельних торгах не може бути використане переважне право купівлі.
Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та виконавцем земельних торгів.
Суб’єктами земельних торгів визначено організатора, виконавця та учасників.
Організатором земельних торгів в межах повноважень може бути орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, власник земельної ділянки або державний виконавець.
Виконавцем земельних торгів є суб’єкт господарювання, який має ліцензію на проведення земельних торгів та уклав з організатором торгів договір про їх проведення. Ліцензії на проведення земельних торгів видаються Держгеокадастром. На даний час 19 суб’єктів Одеської області отримали ліцензії на проведення земельних торгів. Відомості про суб’єктів господарювання, які отримали ліцензії на проведення земельних торгів розміщені на сайті Держгеокадастру у розділі Ліцензування та сертифікація.
Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала необхідні документи для проведення земельних торгів, сплатила реєстраційні та гарантійні внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
Згідно з Порядком основні повноваження з проведення земельних торгів надано організатору. Організатор торгів визначає земельні ділянки, які будуть продаватись на аукціоні (визначає об’єкти землеустрою для формування земельних ділянок), забезпечує їх підготовку до продажу для чого здійснює вибір виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель та виконавців земельних торгів та укладає з ними необхідні договори. Призначає дату та місце проведення земельних торгів, забезпечує публікацію необхідних оголошень. Згідно з вимогами Порядку встановлює стартові ціни продажу земельних ділянок або прав на них, крок аукціону (у розмірі до 5% стартової ціни земельної ділянки або до 0,5% стартової орендної плати). Присутність першої особи або повноважного представника організатора обов’язкова на земельному аукціоні. Такий представник, забезпечує реєстрацію прав на земельну ділянку, підписує протокол аукціону, договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису, які укладаються у день проведення аукціону.
Інформація щодо проведення конкурсу по вибору виконавців торгів не пізніше 30 днів до останнього дня прийняття конкурсної документації та інформація про результати конкурсу не пізніше 20 днів після затвердження результатів конкурсу розміщуються організатором на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
В процесі підготовки та проведення земельних торгів передбачено розміщення ряду інформації щодо проведення земельних торгів безоплатно на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Держгеокадастру.
Заяву про участь у земельних торгах та інші документи визначені в частині 7 статі 137 Земельного кодексу України приймає виконавець торгів.
До заяви необхідно додати правовстановлюючі документи юридичної особи та фізичної особи-підприємця, копію паспорта та ідентифікаційного коду для фізичної особи, документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків. Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.
Інформація про виконавців щодо адреси, телефону прізвища відповідальної особи по кожному лоту розміщена в оголошенні.
Прийом документів припиняється за три робочі дні до дня проведення торгів.
Особи які бажають прийняти участь у земельних торгах повинні сплатити реєстраційний та гарантійний внески.
Розмір реєстраційного внеску визначається виконавцем і не може перевищувати 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати на дату публікації оголошення про проведення земельних торгів.
Розмір гарантійного внеску за лотом становить 5 відсотків стартової ціни продажу земельної ділянки або стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису) та у подальшому зараховується до купівельної ціни придбаного переможцем лоту.
Виконавець земельних торгів за результатом проведення аукціону отримує винагороду, яка встановлюється у розмірі 5 відсотків ціни у разі продажу земельної ділянки або 50 відсотків річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису).