21 грудня 2016 р. в залі пленарних засідань Верховної Ради України відбулись парламентські слухання на тему: «Регулювання обігу земель сільськогосподарського призначення: пошук української моделі».

Представляти Одеську область від органів Держгеокадастру запросили першого заступника начальника Головного управління Марину Савченко, заступника начальника Головного управління Сергія Вербовщука, директора ДП «Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» Михайла Чернова та директора ДП «Ценру ДЗК» Одеська регіональна філія Назара Гаврилюка.

Відкрила слухання Заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд. Звернувся до учасників і перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства Максим Мартинюк.

Свою думку мали змогу висказати народні депутати, члени Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики, представники різних органів влади та місцевого самоврядування, а також  фермерські господарства та інші аграрні підприємства, яких в першу чергу торкнуться можливі зміни.

Обговорювалась одна з найактуальніших тем останніх 15 років, зняття мораторію (заборони) на продаж земель сільськогосподарського призначення, а також переваги та наслідки прийняття Закону України «Про обіг земель сільськогосподарського призначення».

viber image2Актуальність питання пов’язана з наявністю в Україні значного земельно-ресурсного потенціалу, як основи національного багатства країни, адже земельний фонд України становить 60,3 млн. га, з яких майже 71% (41.5 млн. га) займають сільськогосподарські землі.

Народні депутати та члени Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики вважають, що продовження мораторію призведе до двох речей:

  • зменшення частки державних земель, які будуть «вимикатися» через різні схеми «безоплатної приватизації» та «підтримки фермерів»;
  • збільшення концентрації земель «в одних руках», і цьому сприяє відсутність повноцінного ринку та існуюча дешевизна земель.

Представники фермерства навпаки ж занепокоєні великими ризиками потрапляння значних площ землі в руки платоспроможних осіб, що, на їх думку, призведе до збільшення корупції.

Зрозуміло, що прийняття остаточного рішення потребує прискіпливого аналізу та опрацювання всіх за та проти.